Tran na zdrowie

Tran jest znany nam już prawie 200 lat. Wielu z nas zastanawia czy warto go spożywać, strzeże to ja też. Stwierdzam jednak, że jak najbardziej warto. Dorośli i dzieci powinny spożywać tran w ilości przeznaczonej do wieku.W danych czasach tranu strasznie nie lubiły dzieci.

Dostępny był jedynie w formie płynu o specyficznym smaku i zapachu, którego nie lubiły. Nie pomagało nawet przegryzanie słodkościami czy przepijanie sokami. Dziś można tran kupić w formie smakowych napojów, kapsułkach żelowych czy nawet żelkach. Ale po co go brać?

Pytanie to jest bardzo istotne, ponieważ warto na nie sobie odpowiedzieć.

Otóż, przynajmniej z 4 powodów warto go połykać: 

  • zapobiega u małych dzieci przed krzywicą– jest to przyczyna niedoboru witaminy D w organizmie a także zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Brak tych składników powoduje kiepską mineralizacje kości i ich zniekształcenie i rozmiękczenie. Uniknąć można tego, po przez dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości witaminy D, która płynie przez słońce. Uzupełnić można ją po przez witaminę typowo D lub tran, ponieważ taka witamina jest dobrze wchłaniana przez organizm.
  • chroni nas przed tzw. kurzą ślepotą– jest to zaburzenie widzenia po zmierzchu lub źle oświetlonym pomieszczeniu. Wszystko to jest spowodowane brakiem witaminy A. Taka witamina jest obecna w tranie, a więc może pomóc na lepsze widzenie.
  • utrzymuję skórę w idealnej kondycji– tran to inaczej składniki wydobyte z wątroby rekina, wieloryba, dorsza i ryby. W latach XVIII i XIX wieku skóra z tych ryb chroniła osoby przed dużym wiatrem, mrozem. Dziś już wiadomo, że zawarte w  tranie witaminy A i E poprawiają elastyczność skóry i wolniej się starzeje.
  • nawet u dorosłych wpływa na układ kostny– czym jesteśmy starsi, tym kości stają się słabe i lżejsze i nawet bardziej porowate. Powoduje to wszystko rozwój osteoporozy, czyli niedobór wapnia. Kości lepiej przyswajają witaminę D w postaci tranu, które ma więcej składników odżywczych dla podeszłego wieku.

Ważne informacje dla posiadaczy tranu:

  • przetrzymuj je w chłodniejszym lub  nie nasłonecznionym miejscu
  • szczelnie zamykaj butelkę, aby nie wyparowały aktywne składniki
  • zużyć zawartość butelki w określonym czasie ( pisze w ulotce lub na butelce