Projekty i realizacje nowoczesnych pomieszczeń akumulatorowni.

Jednym z istotniejszych pomieszczeń we wszystkich obiektach magazynowych i produkcyjnych będzie pomieszczenie akumulatorowni. Głównie z punktu widzenia bezpieczeństwa, bowiem tutaj, należy poczynić dość istotne inwestycje w zabezpieczenia, aby akumulatorownia nie stwarzała nadmiernych zagrożeń. A zagrożenia w tym przypadku są dość poważne. Może dojść do zatrucia pracowników szkodliwymi oparami, jak również do wybuchu wodoru. Dlatego też, wszystkie projekty i realizacji akumulatorowni, oddawanych obecnie do użytku będą posiadać niezbędne zabezpieczenia w tym zakresie.

Jak powinna być wykonana bezpieczna akumulatorownia?

Aby osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa w procesie ładowania baterii trakcyjnych, należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia w pomieszczeniach akumulatorowni. Obecnie oddawane do użytku akumulatorownie będą wyposażone w następujące zabezpieczenia:

  • Własny, niezależny system wentylacji pomieszczenia
  • Odrębne źródło bieżącej, zimnej wody
  • System wentylacji włączany automatycznie po wykryciu wydzielania się gazów w pomieszczeniu
  • Detekcja wodoru, uruchamiająca system wentylacji
  • Materiał kwasoodporny pokrywający ściany i podłogi.

Są to podstawowe zabezpieczenia pomieszczenia akumulatorowni przed najczęściej pojawiającymi się zagrożeniami. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami wykonania pomieszczenia akumulatorowni, niemniej jednak na bezpieczeństwie nie powinniśmy w tym przypadku oszczędzać. Jest to zdecydowanie najważniejsza kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę.

Wyposażenie dodatkowe.

Poza wspomnianymi powyżej elementami zabezpieczeń projekty i realizacje akumulatorowni będą także przewidywać wykorzystywanie dodatkowych elementów wyposażenia. Będą one głównie przyczyniać się do podniesienia poziomu komfortu obsługi ładowania baterii trakcyjnych, jak również podniosą poziom bezpieczeństwa obsługujących akumulatorownię pracowników. Przydatne będą tutaj elementy takie jak:

  • Wózki transportowe do baterii trakcyjnych – ułatwiają ich załadunek i rozładunek z wózków widłowych. Wyposażone są w wannę ze stali kwasoodpornej na wypadek wycieku kwasu z akumulatora.
  • Wózki serwisowe – zapewniające łatwe i bezproblemowe obsługiwanie akumulatorów na przykład w zakresie wymiany czy tez uzupełniania płynów.
  • Statywy na prostowniki – gwarantujące ich stabilizację podczas ładowania, co przekłada się na zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Widzimy więc dość wyraźnie, iż w tym przypadku trzeba będzie liczyć się ze stosunkowo sporymi kosztami w zakresie wyposażenia i przygotowania akumulatorowni. Jest to jednak absolutnie niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa podczas ładowania akumulatorów. W przeciwnym razie, zagrożenia będą o wiele bardziej niebezpieczne nie tylko dla zabudowań, ale także dla pracowników, a przecież bezpieczeństwo pracowników powinno być dla pracodawcy priorytetowe.