Maskujące kanały dla instalacji elektrycznych, jako nowoczesny sposób montażu.

Montaż instalacji elektrycznej z reguły przeprowadzany był poprzez schowanie wszystkich przewodów bezpośrednio w ścianie i przykrycie ich tynkiem. W późniejszym okresie, dla usprawnienia ewentualnych prac związanych z naprawami i modernizacją istniejących instalacji, zaczęto stosować rury PCV do których wpuszczano przewody. Traktowano je jako kanały dla montażu instalacji elektrycznych. Obecnie zaś przygotowywane są nowoczesne kanały które możemy montować zarówno naściennie, jak i wpuszczać w ścianę. Znajdą się tutaj zarówno kanały do montażu w obiektach przemysłowych, jak i kanały do pomieszczeń mieszkalnych. Warto przemyśleć kwestię ich zastosowania, bowiem może się to okazać jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań do naszych domów i mieszkań.

Montaż nowoczesnych kanałów dla instalacji elektrycznych.


Decydując się na nowoczesne, wewnętrzne kanały dla instalacji elektrycznych powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób realizowany będzie ich montaż. Wygląda to tak, iż najpierw pomiędzy puszkami a punktami montażu gniazdek i łączników elektrycznych wykuwany jest rowek. Następnie w rowku montowana jest rynienka kanału instalacyjnego. Potem w kanałach rozprowadzane są przewody elektryczne, a na samym końcu przykrywane są listwą maskującą. Oczywiście montaż realizowany jest tak, aby kanały dla instalacji elektrycznych były idealnie w płaszczyźnie ściany. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów estetycznych. Takie rozwiązanie niesie za sobą stosunkowo sporo zalet, toteż warto je tutaj wyliczyć.

  • Łatwy montaż i demontaż przewodów – ułatwione prace związane z naprawą, wymianą czy też modernizacją instalacji.
  • Listwy maskujące dostępne w wielu kolorach ułatwiają ich dobranie do estetyki wnętrza
  • Możliwość montażu gniazdek i łączników bezpośrednio w kanale instalacyjnym – w tym celu w maskownicy wycinamy przerwę na szerokość gniazdka lub kilku gniazdek, a te montujemy na zatrzaski w kanale.
  • Brak konieczności kucia ścian w przypadku jakichkolwiek prac naprawczych czy też modernizacyjnych.


Trzeba tutaj przyznać, iż są to konkretne zalety, na które warto zwrócić uwagę. Zapewniają nam one bowiem podniesiony poziom komfortu i wygody w eksploatacji instalacji elektrycznych. Pozwalają także zminimalizować trudności związane z naprawami i modernizacjami instalacji.


Kanały dla instalacji elektrycznych naściennych.


Podobne kanały instalacyjne wykorzystywane są także w montażu naściennym. Najczęściej jednak stosuje się je w pomieszczeniach technicznych, warsztatach czy też piwnicach lub w kotłowniach. Wtedy nie ma sensu kuć dziur w ścianie, gdyż estetyka wykończenia tego typu pomieszczeń nie jest najważniejsza. Tutaj chodzi jedynie o wygodę montażu instalacji, jej zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami i łatwość w prowadzeniu jej napraw czy też ewentualnych przeróbek. Kanały po prostu są przykręcane do ściany a w ich wnętrzu rozprowadzane są przewody elektryczne. Tutaj nie mamy też możliwości zastosowania gniazdek montowanych wewnątrz kanału, gdyż są one po prostu o wiele mniejsze. Jest to jednak także bardzo dobre i korzystne rozwiązanie w tym zakresie.