Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania promieniowaniem UV.

Jedną ze zdecydowanie najlepszych obecnie, stosowanych bardzo powszechnie technologii klejenia, jest stosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Technologia ta, znajduje bardzo powszechne zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Pozwala na uzyskiwanie stosunkowo tanich spoin, o dobrych parametrach. Ponadto charakteryzuje się bardzo szybkim czasem utwardzania, oraz stosunkowo długim czasem żywotności kleju. Warto się tej technologii przyjrzeć nieco bliżej, bowiem w wielu branżach, będzie to rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym, na jakie można sobie pozwolić.


Gdzie stosowane jest klejenie z utwardzaniem UV?


Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na zastosowanie tej technologii klejenia, bowiem jest ono stosunkowo szerokie. Obejmuje dość sporą ilość branż przemysłu produkcyjnego. Najczęściej możemy się zetknąć z jej wykorzystaniem w przypadku branż takich jak:

  • Produkcja sprzętu medycznego
  • Przemysł optyczny
  • Elektronika
  • Elektrotechnika
  • Branża motoryzacyjna.


To oczywiście branże, w których technologia klejenia z utwardzaniem UV, znajduje najszersze zastosowanie. Dodatkowo, z całą pewnością znajdziemy sporo branż, gdzie także, technologia ta znajduje swoje zastosowanie, choć na znacznie mniejszą skalę.


Proces klejenia z utwardzaniem UV.


Sam proces klejenia w tym przypadku przebiegać będzie podobnie do innych klejów. Także i tutaj powierzchnie klejone powinny być starannie oczyszczone, osuszone i odtłuszczone. Należy usunąć z nich wszelkie nierówności. Następnie nanosimy równomierne warstwy kleju na obydwie klejone ze sobą płaszczyzny, po czym klejone elementy możemy ze sobą złożyć. Od tej pory będziemy mieć około godziny czasu, do chwili, w której konieczne będzie przeprowadzenie utwardzania promieniowaniem UV. To pozwala nam na dowolne manipulowanie klejonymi elementami. Możemy także przygotować większą ilość klejonych spoin i potem utwardzać je wszystkie razem. W tym jednak przypadku trzeba będzie zastosować duże, zbiorcze promienniki UV do utwardzania klejów. Będą to wręcz całe piece UV, które pozwolą na utwardzanie większych ilości klejonych przedmiotów jednocześnie


Jakość spoiny.


Bardzo istotne dla samej jakości spoiny jest nie tylko przygotowanie powierzchni klejonych, ale także prawidłowe utwardzanie. Wszystkie przemysłowe urządzenia UV stosowane do utwardzania, powinny w tym celu przechodzić regularne kontrole jakości żarników UV. Jeśli nie będą one zapewniać prawidłowego poziomu promieniowania, może dochodzić do nieprawidłowego utwardzania. Jeśli spoina w jednym miejscu będzie utwardzana szybciej, to w innym będzie przez to osłabiana poprzez powstające przy utwardzaniu naprężenia. To niestety znacznie obniży jakość i trwałość spoiny. Dlatego też, poprawność pracy wszystkich żarników UV w przemysłowych urządzeniach do utwardzania spoin UV, będzie jednym z kluczowych aspektów do osiągnięcia spoin dobrej jakości.