Ogrzewanie kanałowe jako alternatywa dla tradycyjnych grzejników.

Wśród wielu różnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych i mieszkań, obecnie coraz częściej swoje zastosowanie znajdują nowoczesne systemy ogrzewania. Wynika to głównie z konieczności optymalizacji systemów grzewczych w naszych domach i mieszkaniach, jak również z konieczności wdrażania coraz bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich systemów zapewniających optymalizację wykorzystania energii cieplnej jest ogrzewanie z wykorzystaniem grzejników kanałowych. Są to specjalnie przygotowane grzejniki montowane w kanałach w podłogach, gdzie pracują poprzez tłoczenie ciepłego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych.


Montaż ogrzewania kanałowego.


Przerobienie całej instalacji w domu czy też mieszkaniu na ogrzewanie kanałowe wcale nie jest takie kłopotliwe, jakby się to mogło pozornie wydawać. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, iż tutaj wymagane będzie wycięcie kanałów o głębokości 10 cm w podłogach, więc stropy muszą być wystarczająco grube. Generalnie jednak, w większości przypadków będzie to jak najbardziej możliwe. Do wyciętych kanałów w podłodze należy doprowadzić zasilanie i powrót czynnika grzewczego z kotła CO, aby możliwe było wykorzystanie starej instalacji. Oczywiście trzeba będzie starą instalacje nieco przerobić, aby doprowadzić rurki CO, niemniej jednak nie jest to żadna wyjątkowo inwazyjna przeróbka. Generalnie rzecz biorąc, najtrudniejszą i najbardziej kłopotliwą kwestią będzie wycięcie kanałów pod montaż grzejników kanałowych, co pociągnie za sobą największe koszty i straty czasu. Trzeba będzie zatrudnić odpowiednią ekipę budowlaną, która będzie posiadać niezbędne narzędzia umożliwiające realizację prac tego rodzaju.


Zasada działania grzejników kanałowych.


Grzejniki kanałowe w tym przypadku będą działać w oparciu o wymuszone rozprzestrzenianie ciepłego powietrza. Wewnątrz grzejnika kanałowego dochodzi do podgrzewania powietrza przez czynnik grzewczy dostarczony z kotła CO, a następnie przy pomocy wentylatora, jest ono wtłaczane do pomieszczenia. Wentylatory zastosowane w grzejnikach kanałowych pobierają niewiele mocy i pracują bardzo cicho. Skutkiem takiego rozwiązania, powietrze rozprowadzane jest w pomieszczeniu o wiele szybciej, niż w przypadku standardowego grzejnika konwekcyjnego, a tym samym pomieszczenia rozgrzewają się szybciej i są mniej podatne na wychładzanie. Szacunkowo można tutaj wyliczyć, iż w zależności od warunków zewnętrznych, oraz jakości izolacji budynku, zmiana ogrzewania na kanałowe może przyczynić się do oszczędności rzędu 15-35% w skali roku. Jest to bardzo dobra oszczędności, wobec czego warto tutaj przeliczyć wszystkie koszty, gdyż może się to okazać, wyjątkowo opłacalną inwestycją. Szczególnie w przypadku budynków starszych, aczkolwiek już ocieplonych, gdzie będziemy mieć do czynienia z ogrzewaniem realizowanym poprzez kocioł CO.