Nowoczesne narzędzia pomiarowe dla branży budowlanej.

Narzędzia pomiarowe w budownictwie odgrywają bardzo istotną rolę. W zasadzie można pokusić się o stwierdzenie, iż bez dobrej poziomicy, żadna realizacja nie będzie prawidłowo przebiegać. Do tego oczywiście dochodzi jeszcze cały szereg innych narzędzi, w tym także tych nowoczesnych, których konstrukcja opiera się także o wiązkę światła laserowego. Przykładem takich narzędzi są tutaj chociażby lasery krzyżowe, które wykorzystywane są obecnie na budowach coraz bardziej powszechnie. Wynika to przede wszystkim z ich zalet, jako narzędzi pomiarowych oraz możliwości dostosowania do różnych zastosowań. Niemniej jednak musimy pamiętać, iż najważniejsza zawsze pozostaje klasyczna poziomica z libellą pomiarową.

Poziomice murarskie i inne oraz ich zastosowanie.

Poziomice w budownictwie wykorzystywane są już na tyle długo, iż powstały ich różne warianty, dostosowane do potrzeb konkretnych grup zawodowych. Najbardziej chyba popularne są tutaj profesjonalne poziomice murarskie, które jak sama nazwa wykorzystywane są przez murarzy. Są to w zasadzie klasyczne poziomice, trójwymiarowe, które pokażą nam poziom, pion, oraz kąt 45 stopni. Do tego dochodzą jeszcze poziomice sznurkowe, o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest to mała poziomica, z dwoma haczykami do zawieszenia na sznurku. Wykorzystywana głównie do poziomowania sznurka budowlanego, według którego następnie będą realizowane konkretne już prace. Nieistotne jest nawet miejsce zawieszenia poziomicy, bowiem ta zawsze układa się idealnie tak, aby wskazywać poziom.

Możemy więc powiedzieć, iż poziomice występują w bardzo wielu wariantach i rodzajach, i każda z nich jest przeznaczona do konkretnego rodzaju pomiarów. Oczywiście każdy z tych pomiarów zawsze możemy zrealizować klasyczną poziomicą, jednakże specjalistyczne, pozwalają nam ich przeprowadzenie szybciej i sprawniej.

Lasery krzyżowe i ich zastosowanie.

Wspominaliśmy także o laserach krzyżowych, toteż warto podkreślić, iż na chwilę obecną jest to urządzenie najczęściej wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach. Służy głównie do wyznaczania poziomu na czterech ścianach danego pomieszczenia jednocześnie. Nowoczesne lasery krzyżowe PRO posiadają już funkcję automatycznej kalibracji toteż eksploatacja jest jeszcze prostsza. Wystarczy urządzenie ustawić na podłodze, włączyć kalibrację, a po kilku chwilach uruchomić. Na wszystkich ścianach pomieszczenia pojawią się poziome linie wyznaczone wiązka światła laserowego. Wysokość padania linii możemy w niewielkim zakresie regulować. Jeśli zaś potrzebujemy uzyskać większy zakres wysokości, laser krzyżowy zawsze można ustawić na statywie.
Najczęściej jest to urządzenie wykorzystywane do poziomowania ścian w łazienkach przez rozpoczęciem ich płytkowania.

Wyznaczenie równego poziomu, pozwala nam wymierzyć tak płytki, aby od samej góry były płytki całe a na dole docinane. Co i tak jest najrozsądniejsze, gdyż podłogi w łazienkach z reguły nie są płaskie, aby zapewnić możliwość spływania rozlewanej przypadkowo wody.