Wyprawa na atrakcyjny trekking wokół Mont Blanc (TMB).

Trekking wokół Mont Blanc, to w ostatnich latach jedna z najbardziej popularnych pozycji w ofertach wielu biur podróży. Nic w tym dziwnego, skoro mamy tutaj do czynienia z najwyższym szczytem alpejskim, o wysokości 4810 m n.p.m. niektórzy nawet twierdzą, iż jest to najwyższy szczyt Europy, niemniej jednak zapominają oni, iż geograficznie, do naszego kontynentu należy zaliczyć także pasmo górskie Ural, a tam znajduje się Elbrus o wysokości 5642 m n.p.m. który jest najwyższym szczytem, zaliczanym jednocześnie do Korony Ziemi.
Niemniej jednak, w dalszym ciągu to Mont Blanc przyciąga całe rzesze turystów, spragnionych przebywania w jego obecności i poruszania się okolicznymi trasami górskimi. Można więc powiedzieć, iż trekking wokół Mont Blanc (TMB) to jeden z najpopularniejszych obecnie trekkingów.

Warunki panujące na trasie trekkingu wokół Mont Blanc.

Jeśli chodzi o warunki, jakie panują na trasach podczas trekkingu wokół Mont Blanc, to trzeba tutaj przyznać, iż mamy do czynienia ze świetnie wręcz przygotowanymi trasami, które zapewnią nam doskonałe warunki do przemierzania górskich szlaków. Szlaki są dobrze oznaczone a przez to też wyraźnie widoczne. Nie sposób się zgubić, chyba, że wybierzemy się na zdobywanie czterotysięczników. Tutaj bez przewodnika nie da rady. Jednakże nizinne trasy raczej nie powinny stanowić większych trudności dla średnio wprawnego górskiego turysty. Możemy tutaj liczyć na stosunkowo dużo, ciekawych atrakcji, z których warto skorzystać podczas swojej bytności. Szczególnie chodzi nam o te atrakcje, których odwiedzenie wymaga poświęcenia kilku godzin marszu trasami alpejskimi. Do tego dochodzą jeszcze liczne hotele, pensjonaty i schroniska, które zapewniają nam dobry standard relaksu i wypoczynku. Po całodniowym marszu, warto przecież prawidłowo gdzieś wypocząć.

Jak przygotować się na trekking wokół Mont Blanc?

Niezależnie od tego czy będziemy zdobywać szczyty alpejskie, czy też poruszać się szlakami nizinnymi i przełęczami, zawsze należy się odpowiednio przygotować. Oczywiście zakres przygotowań za każdym razem będzie inny, ale jest to niezbędny element każdego wyjazdu na trekking wokół Mont Blanc.

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią odzież i obuwie. Buty powinny być starannie dopasowane, wodoodporne i zapewniać nam dobry poziom przyczepności w zróżnicowanym terenie. Jeśli chodzi zaś o odzież, to powinna gwarantować dobry poziom komfortu termicznego nawet w chłodniejsze dni. W takich warunkach doskonale sprawdza się odzież outdoorowa.

Do tego wszystkiego warto zaopatrzyć się w solidny plecak, o pojemności co najmniej 30-40 litrów, w którym będziemy mogli transportować swój podręczny bagaż. Najważniejsze w naszym ekwipunku będzie zaś wyposażenie takie jak butelka na wodę, podręczna apteczka pierwszej pomocy, latarka (czołówka i zwykła), oraz środki ochrony przeciwsłonecznej. Tutaj w zupełności wystarczające będą kremy z filtrem UV, oraz okulary przeciwsłoneczne, bowiem w wyższych partiach gór, słońce z całą pewnością będzie nie do zniesienia.