Produkcja brykietu drzewnego z odpadów tartacznych.

Prowadzenie tartaku, lub dużego zakładu stolarskiego, będzie generować stosunkowo spore ilości odpadów drewnianych. Są to wszelkiego rodzaju wióry, trociny, zrębki i ścinki, z którymi nie za bardzo będziemy mieć co zrobić. Część trocin można się będzie pozbyć na rzecz rolników, którzy czasami potrzebują tego materiału do wyściełania grządek. Jest to jednak niewielka ilość. Jednym z rozwiązań na ich pobycie się w sensowny sposób, jest przetworzenie ich na brykiet drzewny. Oczywiście trzeba będzie zainwestować w niezbędną infrastrukturę oraz profesjonalne maszyny do brykietowania. Jednakże dzięki takim inwestycjom, można się pozbyć dużych ilości zbędnego odpadu, a co więcej, jeszcze wygenerować z tego tytułu dodatkowe przychody.

Niezbędne inwestycje w infrastrukturę.

Tak jak już powiedzieliśmy, wdrożenie produkcji brykietu z posiadanego odpadu drzewnego, będzie wymagać pewnych nakładów finansowych. Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w niezbędne, profesjonalne maszyny do brykietowania. Bez tej inwestycji niestety nie będzie możliwości produkcji brykietu. Poza samymi maszynami do brykietowania, koniecznością będzie przygotowanie odpowiednich pomieszczeń, zarówno magazynowych jak i produkcyjnych. Powinny one gwarantować wysoki poziom izolacji od otoczenia. Dzięki temu bowiem zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy już brykiet, nie będą narażone na kontakt z wilgocią. Trzeba zaś pamiętać, iż wilgoć jest tutaj najgorszym wrogiem, tak produkcji, jak i spalania brykietu drzewnego. Warto abyśmy posiadali także pomieszczenie suszarni. Pozwoli nam ono dodatkowo osuszyć trociny i zrębki, zanim przetworzymy je na brykiet drzewny. Im bardziej będą wysuszone, tym lepiej dla całego procesu produkcji. Nowoczesne maszyny do brykietowania poradzą sobie co prawda z bardziej wilgotnym materiałem, jednakże nie jest to dobrym rozwiązaniem. O wiele lepiej jest, jeśli trociny i wióry wysuszymy tak, aby osiągały maksymalnie do 8% wilgotności.

Spalanie brykietu drzewnego.

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej o kwestii spalania brykietu. Chociażby ze względu na fakt, iż duża część inwestorów, decyduje się na taką produkcję, aby zapewnić sobie opał dla własnych potrzeb grzewczych. W kwestii spalania brykietu, bardzo istotną kwestią jest także poziom jego wilgotności. Aby zagwarantować maksymalnie wysoki uzysk energetyczny, wilgotność nie powinna przekraczać 8-10%. Jest to poziom stosunkowo bezpieczny, dzięki czemu, spalanie zapewnia dobry poziom energii uzyskanej, i nie powoduje żadnych problemów. Wyższa wilgotność będzie niestety ograniczać energetyczność, przez wzgląd na fakt, iż część energii grzewczej będzie marnowania na wstępne suszenie brykietu. Co gorsza, parująca wilgoć będzie także negatywnie wpływać na żywotność kotła grzewczego. Głównie poprzez fakt, iż będzie osiadać na elementach kotła i prowadzić do ich korodowania. Jednym słowem brykiet powinien być jak najbardziej suchy, aby jego spalanie miało jakikolwiek sens z punktu widzenia kosztów ogrzewania naszych domów.