Okna drewniane czy z PCV?

Wybór okien pod względem materiału wykonania to bardzo istotna kwestia. Trzeba jej poświęcić sporo uwagi. W końcu okna to zawsze spory wydatek. Wydając zaś dużo pieniędzy na nowe okna, chcemy, aby mogły nam one dobrze służyć przez długi stosunkowo czas. Dlatego też, nie warto tutaj podejmować pochopnych decyzji. Trzeba koniecznie przeanalizować wszystkie kwestie związane z poszczególnymi oknami. Dokonać wnikliwej oceny naszych potrzeb, oraz przede wszystkim wiedzieć, jak dane okna wpłyną na naszą codzienną egzystencję. Jednym słowem, jest to stosunkowo poważna decyzja, której należy poświęcić stosunkowo sporo czasu, aby ostatecznie uzyskać dobre warunki w naszych domach.

Izolacja termiczna okien.

Jednym z kluczowych parametrów technicznych, pod względem którego powinniśmy oceniać okna do naszego domu jest współczynnik przenikania ciepła U. Wskazuje on na to, jaka ilość ciepła będzie wytracana z naszego mieszkania przez powierzchnie okna. Według wszystkich obliczeń, poprzez powierzchnię okien, tracimy z naszych domów w zakresie 20-40% energii cieplnej. W związku z tym, zmuszeni jesteśmy do spalania więcej materiałów opałowych o te właśnie wartość. Dlatego też, tak bardzo istotnym jest, aby współczynnik przenikania ciepła U był w tym przypadku jak najniższy. Standardowa wartość wynosi obecnie U=1,1 W/(m2K), co jednak nie jest zbyt dobrym wynikiem. Obecnie wytwarzane są okna o współczynniku U <=0,6W/(m2K), które to okna stosowane są w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.

Izolacja akustyczna

Równie istotną kwestią w przypadku okien zdaje się być izolacja akustyczna. Poprzez przestrzeń okna do naszych domów dociera stosunkowo dużo hałasów z zewnątrz. Będzie to w pewnym zakresie ograniczać poziom naszego komfortu. Jeśli więc zadbamy o to, aby nasze okna tłumiły odpowiednio dużo hałasów, zyskamy na komforcie. Będzie to istotne szczególnie dla tych, którzy pracują na zmiany. W takich bowiem sytuacjach, niejednokrotnie przyjdzie im odsypiać z rana, nocna zmianę w pracy. Przy dobrym poziomie izolacji akustycznej, nawet dzieci sąsiada bawiące się tuż pod oknem, nie będą zakłócać spokoju wypoczynku po pracy.

Zakup okien PCV oraz drewnianych w Bielsku.

Kwestią kluczową pozostanie jeszcze wybór materiału, z jakiego będą wykonane nasze okna. Obecnie okna PCV oraz drewniane w Bielsku Białej będą charakteryzować się zbliżonymi parametrami technicznymi. W obydwu tych przypadkach, będziemy mieć do czynienia z dobrymi jakościowo, dobrze izolującymi zimno i hałasy oknami. Warto jednakże podkreślić, iż w dalszym ciągu możliwe jest dokonanie zakupu słabych jakościowo okien. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż wielu inwestorów kieruje się ceną. Dla producentów jest to zaś sygnał, iż można opuścić wymagania jakościowe co do okien, a skupić się na kwestii minimalizacji kosztów produkcji. Jest to jednak droga do nikąd, bowiem takie okna w zasadzie nie przyniosą nam żadnego pożytku. Poniesiemy koszty, a wcale nie poprawimy swojej sytuacji. Tak w zakresie izolacji termicznej, jak i akustycznej. Jedyne co osiągniemy to fakt, iż przez pierwsze lata, będziemy mieć w miarę estetyczne okna w naszym domu. To wszystko.