Lekki trekking trasą Haute Route

Wśród wszystkich tras trekkingowych, trasa Haute Route uznawana jest za zdecydowanie jedną z najpiękniejszych. Jest też dość wymagająca, wobec czego nie każdemu będzie dane ją przejść. Obecnie nawet uważa się ją za zwieńczenie wieloletnich podróży górskich. Generalnie jednak można powiedzieć, iż jest to trasa o wysokich wymaganiach. Zarówno w kwestii kondycyjnej, jak i w kwestii fizycznej oraz ekwipunkowej. Tutaj nie ma miejsca na powrót do hotelu. Tutaj nocuje się w schroniskach lub namiotach, jeśli brak jest miejsc. Warto jednak przyjrzeć się wszystkim kwestiom z tym związanym, bowiem praktycznie każdego w zasadzie stać na to, aby pokonać lekki trekking trasa Haute Route.

Wyjazd na lekki trekking trasą Haute Route.

Jeśli jednak posiadamy już odpowiedni poziom doświadczenia na trasach górskich to możemy się na tego typu wyjazd zdecydować. Najlepsza opcją będzie wyjazd na wyprawę organizowaną przez biuro podróży. W takim przypadku będziemy mieć zorganizowaną wycieczkę z opłaconymi hotelami. Tym bardziej, iż mamy tutaj do czynienia z dwoma wariantami wyprawy. Dla przykładu posłużymy się wyprawą organizowaną przez biuro podróży APTER. Jest to jedno z niewielu biur w naszym kraju, które specjalizuje się w organizacji wypraw trekkingowych.

  • Wariant pierwszy – prowadzi szlakami turystycznymi. Nie jest tutaj wymagany żaden specjalistyczny sprzęt wysokogórski.
  • Wariant drugi – tura wysokogórska. Wariant prowadzący przejściami po lodowcach, w trudnym terenie na wysokości do 3700 m n.p.m. Wymagane będą raki, uprząż i czekan

Wszyscy ci, którzy nie czują się na siłach, będą mogli po pierwszym etapie zawrócić. Ci zaś, dla których najważniejsze jest osiąganie niemożliwego, powinni udać się w dalsza wyprawę.

Lekki trekking trasą Haute Route.

My tutaj skupimy się przede wszystkim na wariancie pierwszym, bez tury wysokogórskiej. Jest to etap nie wymagający od nas specjalnego przygotowania ani też wyposażenia. Praktycznie każdy, nawet osoby z minimalnym doświadczeniem, powinny sobie w tym przypadku poradzić. Warto jednak pamiętać, iż dobra kondycja będzie niewątpliwie atutem. W końcu trzeba będzie pokonywać stosunkowo spore odległości. W trakcie pierwszego wariantu, będziemy nocować zarówno w hotelu, jak i w schroniskach górskich. Niemniej jednak nie będziemy tutaj mieć większych trudności. Możemy liczyć na pełne wyżywienie w schroniskach (opłacone) oraz na zaopatrzenie na trasę. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż prowiant na trasę zapewniamy sobie we własnym zakresie. Tak więc, będą to jakieś tam kolejne, dodatkowe koszty. Jednakże niezbyt wygórowane.

Generalnie rzecz ujmując, lekki trekking trasą Haute Route jest raczej przeznaczony dla każdego z nas. Wystarczy podstawowe doświadczenie i wyposażenie górskie. Solidne buty górskie i nieprzemakalna, ciepła odzież. Pojemny plecak i kijki trekkingowe. To wszystko pozwoli nam pokonać pierwszy, lżejszy wariant trasy Haute Route.