Klejenie w przemyśle.

Współczesna branża elektroniczna oraz elektrotechniczna, w toku produkcji wielu podzespołów do produkowanych urządzeń wykorzystuje technologię klejenia za pomocą klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to bowiem jedna z lepszych technologii precyzyjnego i trwałego łączenia ze sobą różnorodnych elementów, w tym także szkła, dzięki której wytwarzane produkty zyskują na trwałości. Jednocześnie jest to jedna z najtańszych i najszybszych metod łączenia ze sobą różnych elementów, toteż nie powinno nikogo dziwić, iż większość firm decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania na swoich liniach produkcyjnych.

Proces klejenia z utwardzaniem promieniowaniem UV.

Jeśli chodzi o sam proces klejenia przy zastosowaniu klejów utwardzanych promieniowaniem UV, to charakteryzuje się on wieloma zaletami. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy niewątpliwie zaliczyć:

  • Niska cena klejenia – wynosząca nawet kilkanaście groszy za spoinę
  • Szybki czas utwardzania spoiny – wynoszący kilkanaście zaledwie sekund
  • Długi czas żywotności kleju – od naniesienia na klejone powierzchnie do utwardzenia może minąć nawet godzina, w trakcie której bez trudu możemy jeszcze manipulować klejonymi przedmiotami.
  • Wysoki poziom trwałości

Są to zalety, których nie sposób nie docenić, szczególnie w przemysłowej produkcji, gdzie koszty i czas realizacji odgrywać będą zdecydowanie najważniejszą rolę. Do tego trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż nowoczesne urządzenia UV do utwardzania klejów tego typu, pozwalają nam na skuteczne utwardzanie wielu spoin jednocześnie. Wystarczy odpowiednie przygotować klejone przedmioty a następnie wstawić do swego rodzaju pieca UV, gdzie wszystkie spoiny będą utwardzane jednocześnie. Można więc powiedzieć, iż klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, to na chwilę obecną jedna z lepszych technologii do łączenia ze sobą elementów w branżach, w których wymagana jest przede wszystkim wysoka precyzja połączeń.

Trwałość spoiny klejonej.

Aby jednak osiągnąć wysoki poziom trwałości wykonywanej spoiny, trzeba będzie spełnić pewne warunki. Przede wszystkim trzeba będzie zastosować odpowiednio dobre i sprawne urządzenia UV do utwardzania klejów. Chodzi tutaj o to, aby spoina była utwardzana równomiernie na całej długości, gdyż w przeciwnym razie będzie dochodzić do niepotrzebnych naprężeń spoiny, która w wyniku tego, częściowo będzie od samego początku już osłabiona. Ważną kwestią będzie także prawidłowe przygotowanie powierzchni klejonych, które powinny być w tym przypadku suche, czyste i odtłuszczone. Klej powinien być dobrany do klejonych materiałów i równomiernie naniesiony na klejone powierzchnie. Przestrzeganie tych prostych zasad, zagwarantuje nam osiągnięcie wysokiej jakościowo spoiny, która pozwoli nam efektywnie i skutecznie połączyć ze sobą różnorodne elementy i zapewnić tym samym wysoki poziom bezpieczeństwa produkcji.