Jakie okna wybrać do swojego domu?

Wybór nowych okien do swojego domu jednorodzinnego, to bardzo istotna kwestia. Będzie ona mieć wpływ przede wszystkim na kwestie związane z naszym komfortem termicznym, oraz akustycznym. Wpłynie także na wewnętrzną oraz zewnętrzną estetykę wystroju wnętrz. W związku z tym też, koniecznym jest poświęcenie tej kwestii stosunkowo sporo uwagi, aby zapewnić sobie maksymalnie dobry wybór. Tym bardziej, iż obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim okna PCV i drewniane. Przy czym musimy pamiętać, iż obecnie, obydwa rodzaje okien charakteryzują się bardzo dobrym, wysokim poziomem jakości wykonania. Stosowane są nowoczesne materiały, technologie i rozwiązania, dzięki czemu, okna te są z reguły bardzo wysokiej jakości.

Na jakie parametry okien zwracać szczególną uwagę?

Wybierając okna do swojego domu, niezależnie od tego, czy są to okna do nowego domu, czy też okna do już istniejącego budynku, trzeba będzie zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Oczywiście ich estetyka powinna być dopasowana do całokształtu estetycznego zarówno wnętrz, jak i zewnętrznej strony budynku. Jednakże najważniejsze jest dopasowanie kwestii technicznych okien do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj zwrócić uwagę na dwa, szalenie istotne parametry techniczne:

  • Izolacja termiczna – im lepszy poziom izolacji termicznej, tym mniej ciepła będziemy wytracać z naszych domów w sezonie zimowym, co przekłada się na oszczędności. Trzeba tutaj także pamiętać, iż standardowy budynek posiada tyle okien, iż straty ciepła poprzez powierzchnię okien będą stanowić 30-40% całkowitych strat ciepła.
  • Izolacja akustyczna – zapewni nam odpowiednio wysoki poziom komfortu w swoim własnym domu. Im wyższy poziom izolacji akustycznej, tym mniej hałasów z zewnątrz będzie przedostawać się do wnętrza naszego mieszkania. W wielu przypadkach jest to wręcz kwestia niezbędną.

Warto więc przede wszystkim te dwa parametry techniczne wziąć pod uwagę podczas doboru nowych okien do naszego domu czy też nawet do mieszkania. Z całą pewnością będą one odgrywać kluczową rolę w przyszłej ich eksploatacji.

Gdzie kupić dobre jakościowo okna?

Kwestią równie istotną jest to, abyśmy byli w stanie znaleźć odpowiedniego dostawcę nowych okien do naszego domu. Tutaj należy pamiętać, iż nie każdy z nich będzie posiadać w swojej ofercie okna, spełniające nasze oczekiwania oraz wymagania. Warto więc, aby sklep, w którym dokonamy zakupu, dystrybuowała przede wszystkim okna PCV i drewniane z wyższej półki jakościowej. Okna o dobrych parametrach izolacji termicznej oraz akustycznej. Za takie okna co prawda przyjdzie nam zapłacić nieco większe pieniądze, niemniej jednak, w większości przypadków będziemy z tego w stu procentach zadowoleni. Głównie chodzi o to, aby nasze nowe okna, były po wielokroć lepsze od okien, które dotychczas eksploatowaliśmy w naszych domach. To pozwoli nam na pewno podnieść dla siebie poziom komfortu w swoim własnym domu czy też mieszkaniu.