Filtry sufitowe w warsztatach lakierniczych.

Zastosowanie odpowiednich filtrów do warsztatów lakierniczych to bardzo istotna kwestia. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby wnętrze warsztatu było w jak największym zakresie pozbawione wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń lotnych, które mogłyby przekładać się na obniżenie jakości realizowanych prac. Musimy tutaj zdawać sobie sprawę z faktu tego, iż poprzez wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia lotne, będzie dochodzić do zanieczyszczenia samej warstwy lakier, co przekłada się na obniżenie jej estetyki oraz trwałości. Trzeba się tutaj nieco bardziej precyzyjnie przyjrzeć wszystkim aspektom związanym z utrzymaniem czystości wewnątrz pomieszczeń warsztatu lakierniczego. Będzie to bowiem przekładać się na możliwe do osiągnięcia w lakiernictwie efekty.

Filtry sufitowe oraz ich działanie.

Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba będzie zastosować odpowiednio profesjonalny system wentylacji z filtracją. Niemniej jednak trzeba tutaj zdawać sobie sprawę z faktu tego, iż wewnątrz pomieszczeń lakierniczych także powstaje dużo zanieczyszczeń. Będą one następnie podnoszone przez przemieszczających się pracowników w powietrze. Stąd zaś, bezproblemowo będą mogły przedostać się do strefy roboczej, gdzie będą wywierać negatywny wpływ na jakość realizowanych prac. Musimy tutaj pamiętać, iż zanieczyszczenia te będą powodować następujące trudności:

  • Obniżenie poziomu estetycznego nakładanych lakierów
  • Obniżenie ich jakości poprzez zwiększenie chropowatości powierzchni

Sama chropowatość wynikająca z zanieczyszczenia warstwy lakieru będzie także przekładać się na szybsze uszkodzenia w wyniku działania na przykład warunków atmosferycznych. Po prostu lakier w tym zakresie będzie o wiele mniej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Dlatego też należy tutaj zastosować odpowiednie filtry sufitowe, podłogowe oraz ścienne, które będą przechwytywać lotne zanieczyszczenia wewnętrzne.

Kabina lakiernicza jako sposób na podniesienie jakości prac.

Poza tym, że możemy zastosować filtry sufitowe, podłogowe oraz naścienne, można jeszcze podnieść czystość atmosfery roboczej poprzez zastosowanie kabiny lakierniczej. Jest to swego rodzaju dodatkowe pomieszczenie, konstruowane wewnątrz warsztatu. Posiadać będzie własny niezależny system filtracji, oraz sprężania powietrza. Dzięki temu powietrze będzie jeszcze lepiej oczyszczone z zanieczyszczeń, powodujących osłabienie jakości warstw lakieru. Oczywiście trzeba będzie tutaj regularnie inwestować w wymienne filtry do kabin lakierniczych. Jest to jednak niewielki koszt w stosunku do korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie kabiny i jej wykorzystywanie. Jakość realizowanych prac lakierniczych ulegnie automatycznie znacznej poprawie. Można wręcz powiedzieć, iż poprzez inwestycję w kabinę lakierniczą, możliwe będzie osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu jakości realizowanych prac. Jest to więc inwestycja jak najbardziej słuszna z punktu widzenia jakości realizowanych prac lakierniczych.