Amatorski trekking w Alpach.

Wyjazd na trekking w Alpy, niekoniecznie musi się wiązać z wymagającymi szlakami, sprzętem alpinistycznym i zdobywaniem czterotysięczników. Jest to na tyle dobrze przygotowany region turystycznie, iż nawet w dolinach znajdziemy dużą ilość ciekawych szlaków, którymi warto przejść. Zawsze możemy bowiem liczyć na wspaniałe widoki rozpościerające się z przełączy górskich. Ponadto, szlaki na jakie trafimy charakteryzują się bardzo zróżnicowanym poziomem trudności. Nawet najbardziej początkujący, znajdą tutaj coś dla siebie. Może nie będą to jakieś spektakularne trasy, jednakże trzeba przyznać iż jak na trekking amatorski w Alpach, będzie to wystarczająco wysoki poziom trudności.

Wybieramy odpowiednią opcję wyjazdu.

W pierwszej kolejności trzeba będzie znaleźć dogodną dla nas opcję wyjazdu. Najlepiej w tym przypadku, zakładamy bowiem że jest to wyjazd na trekking amatorski w Alpach, będzie skorzystać z ofert licznych biur podróży. Wyjazd na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży będzie dla nas bezpieczniejszy i bardziej komfortowy. Nie trzeba się tutaj niczym zajmować samodzielnie. Całą naszą uwagę będziemy mogli skupić na tym, aby prawidłowo przygotować się do wyjazdu. Tym bardziej, iż w przypadku wyjazdu organizowanego przez biuro, dostaniemy zapewne listę niezbędnego do skompletowania ekwipunku przed wyjazdem. Będziemy więc dysponować sporym zapasem czasu na zebranie niezbędnych elementów ekwipunku. Nawet jeśli jest to tylko trekking amatorski w Alpach, to jednak będziemy musieli solidnie przygotować się pod tym kątem.

Przede wszystkim należy zainwestować stosunkowo spore pieniądze w porządne buty trekkingowe, oraz odzież outdoorową. Będzie to dla nas podstawowe zabezpieczenie przed najczęściej pojawiającymi się na szlaku zagrożeniami. Dobre samopoczucie i komfort w górach, to połowa sukcesu. Zarówno więc obuwie, jak i odzież powinny być wcześniej sprawdzone. Musimy mieć pewność, iż wszystko idealnie pasuje i jest w pełni komfortowe podczas eksploatacji na szlaku.

Przygotowanie niezbędnego ekwipunku.

Oczywiście poza obuwiem i odzieżą trekkingową, trzeba także zaopatrzyć się w inne elementy niezbędne na szlaku. Podstawą będzie oczywiście dobry plecak outdoorowy. Powinien być on nieprzemakalny i być wyposażony w zapinany z przodu pas biodrowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w górach, bowiem pozwala na ustabilizowanie plecaka w jednej pozycji, przez co nie będzie nam latać i robić przeciwwagi w różnych okolicznościach. W plecaku powinniśmy koniecznie posiadać następujące elementy:

  • Apteczka pierwszej pomocy z niezbędnymi, zażywanymi na co dzień lekami.
  • Zapasowa, sucha bielizna
  • Latarka czołowa
  • Nóż outdoorowy
  • Dodatkowe, ciepłe ubranie, zapewniające także ochronę przed deszczem
  • Koc termiczny
  • Składane kijki trekkingowe
  • Pojemnik na wodę i termos na ciepłą herbatę

Są to elementy na szlaku wręcz niezbędne, wobec czego ich zabranie ze sobą w plecak to podstawa. Oczywiście w zależności od długości trasy musimy także zabrać niezbędny prowiant. Aczkolwiek bez jedzenia zawsze prędzej sobie poradzimy niż bez wody.