Geowłókniny typu TS. Ich parametry techniczne oraz zastosowanie.

Geowłókniny typu TS, to materiały geosyntetyczne, wykorzystywane bardzo często w zastosowaniach prywatnych. Wielu z nas może się zdecydować na ich zastosowanie do wzmocnienia struktury gruntu czy też podbudowy w swoim ogrodzie. Nadają się idealnie do wszelkiego rodzaju prac związanych ze stabilizacją nawierzchni brukowanych. W przypadku wszelkiego typu tarasów, podjazdów, chodników. Wszędzie tam, gdzie można dodatkowo ustabilizować podbudowę, aby podnieść poziom trwałości nawierzchni. Warto przyjrzeć się tym geosyntetykom nieco bliżej, bowiem może się okazać, iż będą bardzo pożyteczne także w naszym ogrodzie.

Charakterystyka geowłókniny typu TS.

W pierwszej kolejności warto sobie wyszczególnić wszystkie, najważniejsze zalety geowłókniny typu TS. Mamy tutaj bowiem do czynienia z ciekawymi parametrami technicznymi i zaletami, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Najważniejszymi zaletami tego typu geowłóknin będą tutaj:

  • Wysoki poziom odporności na zniszczenia – wynikający z typu wykonania. Wykonywane są poprzez igłowanie włókien ciągłych, polipropylenowych.
  • Zapewniają wodoprzepuszczalność.
  • Są bardzo odporne na rozrywanie
  • Nie ulegają rozkładowi w glebie
  • Są także neutralne dla środowiska naturalnego.
  • Częściowo są także odporne na działanie promieniowania UV.

Widzimy więc bardzo wyraźnie, iż geowłókniny typu TS, są bardzo dobrym materiałem geosyntetycznym. Ich zastosowanie będzie nieść za sobą wyraźny pożytek. Przede wszystkim w kwestii wzmocnienia struktury realizowanych nawierzchni brukowanych na terenie naszego, przydomowego ogrodu.

Gdzie stosowane są geowłókniny typu TS?

Bardzo ważną kwestią, którą należy tutaj także poruszyć, jest kwestia zastosowania tego typu geowłóknin. W związku z charakterystyką materiału, będą one zapewniać różnorodne funkcje, jak separacja, filtracja, ochrona. W zależności od konkretnych potrzeb, będą stosowane geowłókniny o różnej grubości i wytrzymałości. Dokładne informacje w tym zakresie przedstawia grafika przedstawiona poniżej.


W zakresie stosowania geowłókniny typu TS, trzeba tutaj wyszczególnić kwestie następujące:

  • Dojazdy do garaży – zapewnia separację różnych warstw gruntu. Pozostaje stabilna nawet w przypadku dużych obciążeń.
  • Systemy drenażowe – zapobiega zamulaniu drenażu. Ogranicza ilość użytego żwiru.
  • Tarasy ogrodowe – zapewnia stabilność płytek chodnikowych. Zabezpiecza piasek z podbudowy przed wypłukiwaniem.
  • Ogrodowe oczka wodne – zapewnia ochronę folii, przez co wpływa na szczelność.
  • Baseny ogrodowe – j.w.

Można więc powiedzieć, iż geowłókniny typu TS, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w kwestii realizacji wykończenia ogrodowego. Jest to materiał dość wszechstronny. Zapewnia podniesienie poziomu wytrzymałości realizowanych konstrukcji, jak również ogranicza koszty budowy poszczególnych elementów. Możemy śmiało stwierdzić, iż warto inwestować w tego typu rozwiązania, gdyż znacznie podnoszą efektywność pracy przy modernizacji ogrodów i terenów wokół domu.