Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, podnoszą poziom komfortu termicznego w domach, jak również zapewniają mniejszy poziom zanieczyszczenia środowiska. Obecnie jednakże, coraz bardziej popularnym staje się zastosowanie pompy ciepła w celach grzewczych. To rozwiązanie nie tyle ogranicza zanieczyszczenie, co w pewnym stopniu całkowicie je eliminuje. Owszem, pompy ciepła korzystają z prądu elektrycznego, a przy jego produkcji także powstają zanieczyszczenia. Niemniej jednak, elektrownie są w stanie zastosować odpowiednie filtry na kominach przy spalaniu węgla. Poza tym, coraz większa ilość energii elektrycznej w naszych gniazdkach pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Czy zastosowanie pompy ciepła ma jakikolwiek sens?

To jest oczywiście uzależnione od danego budynku. Trzeba tutaj przyjąć założenie, iż nie wszędzie będzie się to rozwiązanie sprawdzać. Aby zastosowanie pompy ciepła miało jakikolwiek sens, musi ona być dobrze dopasowana pod względem mocy grzewczej do naszego budynku. Należy podkreślić, iż każdy budynek będzie generować straty ciepła. Czy to przez powierzchnie okien, czy też przez same ściany. W nowoczesnym budownictwie, straty tę mogą być zminimalizowane do bardzo niskiego poziomu. Jednakże starsze budynki, wykonane w starszych technologiach, z gorszych materiałów, charakteryzują się o wiele wyższym zapotrzebowaniem wynikającym z większych strat cieplnych. W tego typu budynkach, zastosowanie pompy ciepła raczej się nie sprawdzi. Urządzenia te bowiem mają ograniczone zdolności do produkcji energii cieplnej.

Jednym słowem, zastosowanie pompy ciepła, będzie mieć sens jedynie w nowych i dobrze ocieplonych i izolowanych budynkach. W takich, których mamy do czynienia ze stosunkowo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Będzie to też rozwiązaniem stosunkowo oszczędnym w takich sytuacjach.

Dobór grzejników do pompy ciepła.

Kwestią kluczową, przekładającą się na efektywność grzewczą systemu opierającego się o pompę ciepła, będzie dobór właściwych grzejników. Należy podkreślić tutaj, iż grzejniki dla pomp ciepła charakteryzować się muszą bardzo efektywnym rozprowadzaniem ciepła w budynku, gdyż pompy ciepła nie generują go aż tak dużo. Są to po prostu grzejniki niskotemperaturowe. W klasycznej instalacji z pompą ciepła, temperatura czynnika grzewczego nie będzie wyższa niż 40-45 stopni Celsjusza. Klasyczne grzejniki ścienne raczej sobie nie poradzą z nagrzaniem całego budynku przy tak niskiej temperaturze czynnika grzewczego. Aby więc zastosowanie pompy ciepła do celów grzewczych miało jakikolwiek sens, musimy także dobrać właściwe grzejniki niskotemperaturowe. Oczywiście możemy także zastosować ogrzewanie podłogowe, które jest dedykowane do pracy z systemami opierającymi się o pompę ciepła.