Wybór ubezpieczenia OC dla gospodarstwa rolnego.

Każde gospodarstwo rolne, które posiada areał upraw rolnych o powierzchni powyżej jednego hektara, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym. Jest to określone odpowiednią ustawą, wobec czego tam trzeba szukać wszelkich informacji na ten temat. Tutaj jednak postaramy się wskazać podstawowe założenia wspomnianej ustawy. Powiemy sobie, którzy z rolników podlegać będą obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym, oraz w jaki sposób wybrać ubezpieczalnię tak, aby ostatecznie był to wybór najlepszy i najbardziej optymalny. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Krótkie spojrzenie na ustawę.

Wspominaliśmy iż cała sprawa znajduje swoje uregulowanie w odpowiedniej ustawie. Jest nią Ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.). Z jej zapisów wynika, iż obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym podlegać będą te gospodarstwa, które posiadają areał upraw rolnych o łącznej powierzchni powyżej 1 ha. Wszystkie te gospodarstwa, które spełniają zapisy ustawy będą musiały wykupić dwa obowiązkowe ubezpieczenia, a są to:

  • Ubezpieczenie OC rolnika – jest ubezpieczeniem w ramach którego ewentualne wypłaty zadośćuczynienia na rzecz osób trzecich, poszkodowanych w wyniku prowadzenia gospodarstwa rolnego będą wypłacane przez ubezpieczalnię.
  • Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego – jest ubezpieczeniem w ramach którego, rolnik, którego gospodarstwo ucierpiało w wyniku zdarzeń takich jak powódź, gradobicie, wichury, czy też pożar, może liczyć na odszkodowanie ułatwiające odbudowę gospodarstwa i zwrot poniesionych kosztów.

Ponadto każdy rolnik, nawet taki, które nie obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC gospodarstwa rolniczego będzie musiał obowiązkowo posiadać wykupione ubezpieczenie OC posiadanych pojazdów rolniczych.

Zakup polisy ubezpieczeniowej.

Polisy ubezpieczeniowe zawierane są na rok czasu, z początkiem roku. Każdego roku rolnik może dowolnie wybrać ubezpieczyciela na kolejny okres, lub po prostu przedłużyć obecną umowę ubezpieczenia. Dokonanie wyboru właściwej ubezpieczalnie nie jest tutaj jednak takie proste, jakby się to mogło pozornie wydawać. na rynku znajdziemy stosunkowo dużo agencji ubezpieczeniowych, które posiadają bardzo zróżnicowane oferty ubezpieczeń skierowanych dla rolników, dlatego też, samodzielny wybór odpowiedniej polisy, może być dość kłopotliwy. Rozwiązaniem jest na przykład skorzystanie z porównywarka, która znacznie usprawni proces doboru optymalnej oferty. Jedną z takich porównywarek znajdziemy na stronie internetowej mojapolisa.net.pl. znajdziemy tam między innymi aktualny ranking ubezpieczeń rolniczych, którym można się będzie sugerować podczas wyboru polisy dla siebie. Ostatecznie, zawsze jest opcja skorzystania z usług doradcy ubezpieczeniowego, aczkolwiek jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym jedynie w przypadku największych gospodarstw rolnych.