Uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach.

Różanecznik to jeden z piękniejszych krzewów ogrodowych, których uprawa należy do wyjątkowo mało wymagających. Co prawda trzeba będzie odpowiednio się w pierwszej kolejności przygotować do tej uprawy, niemniej jednak potem, nie będziemy musieli zanadto przejmować się kwestiami związanymi z pielęgnacją. Najważniejszymi kwestiami, na które trzeba będzie tutaj zwrócić uwagę są kwestie wyboru stanowiska, doboru odpowiednich odmian i przygotowania gleby. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się tym zagadnieniom nieco bliżej, aby mieć podstawową wiedzę o uprawie, zanim do niej przystąpimy.

Zakup odpowiednich odmian Różanecznika.

Jak już wspomnieliśmy, jedną z bardziej istotnych kwestii będzie tutaj prawidłowy wybór odmian Różanecznika do uprawy. Chodzi tutaj głównie o kwestie tego, iż nie wszystkie odmiany będą nadawały się do uprawy w naszych przydomowych ogrodach. Niektóre z nich po prostu nie będą w stanie wytrzymać temperatury dochodzącej do 20 stopni poniżej zera, a takie temperatury niejednokrotnie będą się pojawiać w naszej strefie klimatycznej w sezonie zimowym. Tutaj więc przede wszystkim dobra hurtownia z Różanecznikami będzie gwarantować nam prawidłowe dobranie odmian nadających się do uprawy ogrodowej. Pozostałe odmiany zaś, te które nie będą sobie tak dobrze radzić z mrozem, możemy uprawiać w donicach. Przez cały rok będą mogły spokojnie rosnąć w ogrodzie, zaś na zimę po prostu schowamy je do pomieszczeń gospodarczych, gdzie temperatura raczej rzadko spadnie do okolicy zera stopni Celsjusza. Na wiosnę zaś, znowu będziemy mogli wystawić je do ogrodu.

Przygotowanie do uprawy.

Skoro już wybierzemy odpowiednie odmiany do uprawy, trzeba będzie się jeszcze dobrze do niej przygotować. W tym celu koniecznie trzeba będzie zadbać o wybranie dobrego, dogodnego stanowiska uprawy i oczywiście przygotowanie gleby na to stanowiska.

  • Gleba do uprawy Różaneczników – powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepsza jest mieszanka równych proporcji gleby ogrodniczej, nie odkwaszonego torfu, oraz kory sosnowej.
  • Stanowisko – powinno być osłonięte i zabezpieczone przed nadmiernym działaniem słońca, wiatru i zimna. Najlepiej jeśli będzie w pobliżu innych, większych roślin, które zagwarantują tego typu ochronę.

Jak więc widzimy, uprawa Różaneczników nie jest niczym wyjątkowo wymagającym. Trzeba będzie trochę włożyć na początku pracy, jednakże potem, kiedy nasze Różaneczniki już się przyjmą i będą rosnąć, w zasadzie nie będziemy mieć większych trudności czy też wymagań w kwestii pielęgnacji. Podstawowymi czynnościami, będzie tutaj dbanie o prawidłowy poziom nawodnienia. Szczególnie w okresie upałów letnich przy braku opadów atmosferycznych. Trzeba też będzie solidnie roślinę nawodnić przed nastaniem zimy, aby mogła się na ten trudny okres przygotować. Poza tym w zasadzie nie musimy tutaj zajmować się niczym więcej.