Produkcja brykietu drzewnego z trocin.

W ciągu ostatnich lat, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych stają piece kominkowe, opalane brykietem drzewnym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w nowo budowanych domach. Mamy tutaj bowiem do czynienia z dobrym poziomem ocieplenia budynku. To zaś z kolei nie wymaga zbyt dużych ilości energii dostarczonej z zewnątrz. Z racji stałego wzrostu zainteresowania tego rodzaju ogrzewaniem, wzrasta też produkcja brykietu drzewnego. Coraz więcej firm, które mają dostęp do dużych ilości surowca drzewnego, decyduje się na wdrożenie tego typu produkcji, aby podnieść efektywność finansową swoich przedsiębiorstw. Warto więć przyjrzeć się kwestii wdrożenia tego typu produkcji, bowiem niesie to za sobą pewne wymagania inwestycyjne.

Produkcja brykietu drzewnego a niezbędna infrastruktura.

Przede wszystkim, zanim w ogóle przystąpimy do wdrażania produkcji brykietu, trzeba będzie zająć się przygotowaniem niezbędne infrastruktury magazynowo produkcyjnej. Chodzi tutaj głównie o odpowiednie obiekty magazynowe, przygotowane do składowania materiału wsadowego. Muszą one być suche i odpowiednio izolowane, bowiem wilgoć będzie tutaj największym zagrożeniem dla produkcji brykietu drzewnego. Wszystkie zrębki, wióry i trociny, powinny być prawidłowo wysuszone. Jakiekolwiek, nadmierne ilości wilgoci będą bardzo negatywnie wpływać na jakość wytwarzanego brykietu. Co prawda nowoczesne brykieciarki Briklis będą w stanie sporo wilgoci jeszcze odparować, niemniej jednak nie możemy dostarczać do produkcji brykietu zbyt mokrego materiału wsadowego.

Jednym słowem, produkcja brykietu drzewnego wymagać będzie dostarczenia maksymalnie suchego materiału wsadowego, aby produkt końcowy, spełniał nasze wszystkie, najważniejsze oczekiwania. Aby charakteryzował się dobrymi parametrami spalania, co w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Dlaczego wilgoć jest takim zagrożeniem?

Warto tutaj także wyjaśnić sobie, dlaczego wilgoć jest tak poważnym zagrożeniem dla spalania brykietu drzewnego i to zarówno w kotłach c.o., jak i w piecach kominkowych. Wynika to z prostej kwestii. Im wiekszy poziom wilgotności materiału opałowego i to niezależnie jakiego, tym gorsze parametry jego spalania. Nawet najlepszej klasy materiał opałowy, jeśli będzie zawilgocony, nie powoli nam osiągnąć odpowiednio dobrych parametrów spalania. Wynika to głównie z tego, iż mokry brykiet drzewny, przed spaleniem należy w pierwszej kolejności osuszyć. W związku z tym też, zanim brykiet drzewny wyschnie i zacznie gazować, zmarnuje się stosunkowo sporo energii cieplnej, która przecież powinna być wykorzystana do ogrzewania domu, a nie suszenia brykietu.

Podsumowanie

Ostatecznie, trzeba powiedzieć, iż produkcja brykietu drzewnego będzie procesem wymagającym odpowiednich inwestycji głównie infrastrukturalnych. Aczkolwiek same brykieciarki będą także dość wymagające w kwestii inwestycji. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakup nowych brykieciarek dostarczanych przez firmę Briklis.