Na przestrzeni ostatnich lat, coraz wyraźniej słyszalne są głosy o konieczności odejścia od tradycyjnie stosowanych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów. Centralne kotły węglowe, w zderzeniu z nowymi technologiami są nie tylko nie ekologiczne, ale także nie ekonomiczne. Okazuje się, iż przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie budownictwa, możliwe jest zastosowanie na przykład pomp ciepła. Jest to system grzewczy wykorzystujący ciepło otaczającego nas świata. Może ono być pobierane zarówno z ziemi, jak również z powietrza dookoła nas. Jest to więc rozwiązaniem na pewno o wiele bardziej ekologicznym. W odpowiednich warunkach, pozwala nam także poczynić całkiem wyraźne oszczędności na kosztach ogrzewania naszych domów.
Zasada działania pomp ciepła.
Aby w pełni zrozumieć dlaczego pompy ciepła są rozwiązaniem korzystnym, należy przyjrzeć się zasadzie ich działania. Tutaj zaś, musimy w pierwszej kolejności spojrzeć nieco inaczej na ciepło świata który nas otacza. Dla nas, ludzi, zero stopni Celsjusza, czyli temperatura zamarzania wody to wyznacznik granicy ciepła. Poniżej tego progu nie ma ciepła. Nic w tym dziwnego, skoro w naszym ciele znajduje się około 60-70% wody. Jeśli jednak spojrzymy na to z innej perspektywy, okazuje się, iż zero stopni Celsjusza, wcale nie oznacza granicy braku ciepła. Termodynamiczna skala temperatur wskazuje, iż zerem absolutnym jest temperatura -273,15 stopni Celsjusza, co jest równe temperaturze 0 stopni Kelvina. Dopiero w tej temperaturze, wszystkie elementy układu termodynamicznego, uzyskują najniższą z możliwych energii.
Tak więc, każda temperatura powyżej, jest ciepła, pomimo tego, iż woda dalej zamarza. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę inne substancje, to okazuje się, iż nie wszystkie zamarzają, a więc mogą to ciepło przekazywać.
Pompy ciepła, to w skrócie specjalne urządzenia, które są w stanie odzyskać ciepło z otaczającego nas powietrza, schładzając je jeszcze bardziej. Tym samym odzyskane ciepło kumulują i przekazują do czynnika grzewczego w naszej instalacji grzewczej. Następnie czynnik jest dodatkowo podgrzany elektrycznie, do pożądanej temperatury i system grzewczy pracuje jak należy. Na zewnątrz zaś, pompy ciepła wydalają powietrze jeszcze bardziej schłodzone.
Pompy ciepła gruntowe
Jest to osobne zagadnienie w tym przypadku, bowiem korzystają one z nieco innej zależności panującej na świecie. Otóż, okazuje się, iż pod powierzchnią ziemi, na głębokości co najmniej jednego metra, temperatura jest zawsze dodatnia. Przy odpowiednio głębokiej instalacji, jesteśmy więc w stanie sprawić, iż czynnik grzewczy wędrując w głąb ziemi, będzie ogrzewać się do jeszcze wyższej temperatury. Wystarczy tylko odebrać mu ciepło tak, aby jego temperatura wynosiła poniżej zera stopni. Przepuszczając go przez ciepłe wnętrze ziemi, możemy go na nowo ogrzać do poziomu powyżej zera. W ten sposób zapewnimy sobie wstępne podgrzanie czynnika grzewczego, który także ostatecznie będzie dogrzany elektrycznie i trafi do instalacji grzewczej naszego domu.
Podsumowanie.
Tak więc pompy ciepła są rozwiązaniem nowoczesnym i pozwalają nam na ogrzewanie naszych domów z jednoczesnym wyeliminowaniem zanieczyszczenia środowiska. Możemy więc z pełną świadomością stwierdzić, iż tego typu inwestycje mają jak najbardziej sens. Oczywiście musimy najpierw uwzględnić zapotrzebowanie energetyczne budynku, bowiem w przypadku starych budynków może się to okazać mało efektywne.
Aby wykorzystać tego typu nowoczesną technologię, sprawdź dostępne oferty na pompy ciepła w Andrychowie. Z cała pewnością znajdziesz ofertę idealnie pasującą do twojego domu jednorodzinnego.