Bezpieczeństwo eksploatacji instalacji elektrycznych, zależy przede wszystkim od zastosowanych elementów instalacji. Im wyższej klasy łączniki, przewody, bezpieczniki oraz gniazdka wtyczkowe, tym większy poziom bezpieczeństwa można osiągnąć. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj sam człowiek i to, w jaki sposób korzysta z elektryczności. Nie ukrywajmy przed sobą, iż za wiele wypadków z elektrycznością, odpowiada człowiek i jego wyjątkowo głupota przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Warto przyjrzeć się tym zagadnieniom nieco bliżej, aby uświadomić sobie, jak istotne jest prawidłowe wykorzystywanie urządzeń elektrycznych, aby nie doprowadzić do jakichkolwiek wypadków z udziałem prądu elektrycznego.
Dobra klasa podzespołów elektrycznych.
Jak już wspomnieliśmy, jednym z kluczowych zagadnień jest tutaj zastosowanie odpowiednio dobrych jakościowo elementów instalacji elektrycznych. Należy zadbać o to, aby wszystkie podzespoły instalacji elektrycznej były dobre jakościowo. Aby gwarantowały nam bezpieczeństwo już przez wzgląd na samą swoją konstrukcję. Powinny więc posiadać stosowne atesty bezpieczeństwa, co potwierdza nam, iż są wykonane zgodnie z obowiązującymi trendami w tym zakresie, oraz zastosowano do ich produkcji materiały, zapewniające wysoki poziom zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym. Trzeba będzie wiec zadbać, aby wszystkie zastosowane przez nas gniazdka wtyczkowe oraz łączniki elektryczne były jak najwyższej jakości. Są to bowiem elementy, z którymi mamy najczęstszy, bezpośredni kontakt i poprzez które możemy zostać porażeni prądem. Oczywiście pozostałe elementy, czyli bezpieczniki, przewody i inne podzespoły, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji, także powinny być jak najwyższej jakości.
Wpływ człowieka na bezpieczeństwo eksploatacji elektryczności.
Wspomnieliśmy także o tym, iż my sami mamy szalenie istotny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji instalacji elektrycznej. Bardzo często do różnorodnych wypadków dochodzi właśnie z winy człowieka. Wynika to z pewnej niefrasobliwości, rutyniarstwa, a czasami wręcz z kompletnej głupoty. Warto więc sobie przypomnieć podstawowe zasady eksploatacji urządzeń elektrycznych. Najważniejsze z nich przedstawiają się zaś następująco:
- Nie używamy urządzeń elektrycznych z mokrymi rekami – nie wyjmujemy wtyczek, nie obsługujemy urządzeń, nie załączamy oświetlenia. Takie działanie może być przyczyną porażenia prądem.
- Nie wyrywamy wtyczek z gniazdek ciągnąć za przewód – zawsze należy wtyczkę wyjmować, aby nie doprowadzić do rozerwania kabla elektrycznego.
- Używamy tylko urządzeń sprawnych – w przypadku eksploatacji uszkodzonych urządzeń podnosi się poziom ryzyka porażenia prądem. Najczęściej zaś prowadzi to do zwarcia na instalacji i spalenia jej elementów.
- Na bieżąco usuwamy wszystkie stwierdzone usterki – jeśli wiemy, że dany łącznik czy też gniazdko wtyczkowe jest uszkodzone nie możemy go eksploatować. Należy je natychmiast na nowe.
Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad, z całą pewnością pozwoli nam osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto więc o nich pamiętać i wykorzystywać w codziennej eksploatacji urządzeń elektrycznych.