Łożyska stożkowe i ich zastosowanie.

Współczesny przemysł trudno sobie wyobrazić na takim samym etapie, na jakim jest, gdyby nie wynaleziono kiedyś łożysk. Oczywiście pierwsze łożyska, jakie powstały, z obecnymi już wiele wspólnego nie mają. Pozostała jedynie sama idea przenoszenia obciążeń pomiędzy współpracującymi ze sobą, najczęściej w ruchu obrotowym elementami maszyn i urządzeń. Obecnie mamy do czynienia z bardzo szeroka gamą wszelkiego rodzaju łożysk specjalnych, kulkowych, wahliwych, stożkowych, wałeczkowych. Każde z nich charakteryzuje się innymi parametrami pracy, a tym samym będzie także lepiej sprawdzać się w różnych zastosowaniach. Bardzo popularne są ostatnio także łożyska stożkowe, stosowane coraz częściej w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych.

Charakterystyka łożysk stożkowych.

Przede wszystkim, trzeba sobie tutaj powiedzieć, jak działają, oraz jak zbudowane są łożyska stożkowe. Składają się one z pierścieni ze stożkowymi bieżniami, po których, jako element toczny, poruszają się wałeczki w kształcie ściętego stożka. Będą wykonywane z kątem działania w zakresie 10 – 35 stopni w zależności od serii. Przeznaczone są, podobnie jak łożyska kulkowe, do osiowego ustawiania wału w oprawie. Pozwalają nam na przenoszenie obciążeń osiowych oraz promieniowych. W tym jednak przypadku, przenoszony będzie większy zakres obciążeń, niż w przypadku łożysk kulkowych. Wykonywane są w kilku wariantach:

  • Jednorzędowe
  • Dwurzędowe
  • Czterorzędowe

Każdy z tych wariantów łożyska stożkowego będzie charakteryzować się innymi nieco parametrami i zdolnościami do przenoszenia różnych zakresów obciążeń. Wobec tego też, będą one stosowane w odpowiednich warunkach łożyskowania. Łożyska stożkowe dwu i czterorzędowe, pozwalają na przenoszenie dużych obciążeń promieniowych, z jednoczesnym, osiowym ustaleniem wału. Pozbawione są także reakcji osiowej przez wzgląd na symetryczna budowę.

Zastosowanie łożysk stożkowych oraz ich pozyskiwanie.

W większości przypadków, łożyska stożkowe, w każdym wariancie będą stosowane w profesjonalnych, dużych i precyzyjnych maszynach i urządzeniach przemysłowych. Bardzo dobrym przykładem mogą być tutaj obrabiarki przemysłowe do stali. Ich wymiana nie jest kłopotliwa, bowiem są to łożyska rozłączne, co znacznie ułatwia ich demontaż oraz montaż. Pozyskując łożyska stożkowe z hurtowni, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Należy pamiętać, iż nie każdy producent łożysk, będzie w stanie zagwarantować nam, taki sam poziom jakości ich wykonania. Warto tutaj więc znaleźć dobrego dostawcę, który zapewni nam dostarczenie profesjonalnych łożysk stożkowych od najlepszych, najbardziej uznanych producentów. Będzie to z całą pewnością przekładać się na podniesienie poziomu jakości pracy maszyny po wymianie łożyska. To z kolei jest przecież kwestią najważniejszą, aby wymiana łożyska na nowe, zapewniała odzyskanie dawnej sprawności całego urządzenia.