Geosyntetyki do wzmacniania podłoża

Wszelkiego rodzaju geosyntetyki to nowoczesne materiały stosowane przede wszystkim w budownictwie technicznym. Wykorzystywane są przy realizacjach takich jak budowa dróg i autostrad, torowisk, jak również wzmacniania stromych skarp, zabezpieczania skarp składowisk odpadów, czy zabezpieczania brzegów rzek czy też innych zbiorników oraz cieków wodnych. Charakteryzują się wysokim poziomem trwałości oraz odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dzięki czemu mogą realnie wydłużać okres eksploatacji poszczególnych konstrukcji o wiele lat. Szacuje się, iż wydłużenie okresu trwałości sięga w większości przypadków około 30-50%.

Gdzie stosowane są geosyntetyki?

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, materiały geosyntetyczne będą stosowane przede wszystkim w zakresie stabilizacji i zbrojenia gruntów, oraz podbudowy we współczesnym budownictwie drogowym czy też kolejowym. Niektóre z nich, takie jak geotkaniny czy też geosiatki, będą także stosowane w przypadku wzmacniania i zabezpieczania skarp składowisk odpadów. Geotkaniny zaś, stanowią idealny materiał zabezpieczający brzegi rzek, jezior, oraz sztucznych zbiorników cieków wodnych. Ich zastosowanie w tym przypadku zabezpiecza brzegi przed podmywaniem, co w wielu przypadkach jest bardzo ważne. W tym samym zakresie stosowne są do wzmacniania wszelkiego rodzaju wałów przeciwpowodziowych, które wyjątkowo sa narażone na szkodliwe działanie wody.

Ponadto różnorodne geosyntetyki, takie jak geotkaniny TS, będą regularnie stosowane podczas prac związanych z realizacją obejścia domu i ogrodu. Stosowane są jako zabezpieczenia warstw drenażowych. Często trafiają także jako zabezpieczenie podbudowy pod płytki chodnikowe i tarasowe, dzięki czemu piasek nie jest wypłukiwany, a nawierzchnia przez długi czas pozostaje prosta a płytki nie ulegają zapadaniu się.

Mamy tutaj więc do czynienia ze stosunkowo wszechstronnym zastosowaniem materiałów geosyntetycznych, wobec czego warto o tym pamiętać. Szczególnie jeśli zajmujemy się tego typu realizacji budowlanymi zawodowo.

Pozyskiwanie dobrych jakościowo materiałów geosyntetycznych.

Oczywiście kwestią zdecydowanie najważniejszą, będzie tutaj także znalezienie solidnego dostawcy materiałów geosyntetycznych. Chodzi o to, aby były one dobrej jakości, od sprawdzonych producentów. Dobra oferta geosyntetyków do wzmocnienia podłoża będzie charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością tychże materiałów. Koszt zakupu wcale nie musi należeć do najniższych. Trzeba także pamiętać, iż nie każdy dostawca będzie w stanie zagwarantować nam dostawy tak solidnych i profesjonalnych materiałów geosyntetycznych. Dlatego też, kwestią kluczową będzie znalezienie takich dostawców, którzy od wielu lat cieszą się nieposzlakowaną opinią. Takich, którzy regularnie zaopatrują przedsiębiorstwa budowlane w wysokiej klasy materiały geosyntetyczne, sprawdzające się we wszystkich zastosowaniach.