Montaż instalacji elektrycznej to zadanie stosunkowo skomplikowane i złożone. W większości przypadków istniejących instalacji, będziemy mieć do czynienia z ich montażem podtynkowym. Jest to zdecydowanie najczęściej stosowane rozwiązanie. Ma ono jednak swoje, dość istotne wady. Przede wszystkim w sytuacji konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek prac modernizacyjnych, wymagać będzie kucia w ścianach. Nawet jeśli przewody będą prowadzone zabezpieczającymi rurkami, to nie zawsze będziemy mieć możliwość ich wymiany bez kucia w ścianach. Rozwiązaniem tego problemu mogą się okazać kanały dla instalacji elektrycznych. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej, aby wiedzieć, jakie korzyści będą płynąć z ich zastosowania w naszych domach.
Montaż instalacji z zastosowaniem kanałów montażowych.
Przede wszystkim, warto sobie tutaj powiedzieć, iż kanały dla instalacji elektrycznych będą w dużej mierze przypominać znane nam już rynny montażowe. Różnica polega tutaj na tym, iż rynny są montowane natynkowo, zaś kanały będą montowane w płaszczyźnie ściany. Podczas montażu, wykuwane są rynny w ścianach na takiej głębokości, aby mogły się w nich zmieścić kanały dla instalacji elektrycznych. Następnie, kanały montażowe będą mocowane do ściany przy pomocy wkrętów. Oczywiście powinny być ustawione w taki sposób, aby zewnętrzne maskownice były idealnie ułożone w płaszczyźnie ściany. Potem wystarczy uzupełnić ubytki dookoła kanałów, i można przystąpić do montażu całej instalacji. Przewody układamy w kanałach, a na sam koniec wszystko przykrywamy maskownicą na odpowiednich zaczepach. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się sporymi zaletami, o których warto sobie powiedzieć nieco szerzej. Może się bowiem okazać, iż będzie to rozwiązaniem niemalże idealnym także w przypadku naszego domu lub mieszkania.
Kanały dla instalacji elektrycznych i zalety ich zastosowania.
Jak już powiedzieliśmy sobie, kanały dla instalacji elektrycznych będą nieść za sobą stosunkowo sporo zalet. Przede wszystkim chodzi tutaj o estetykę. Listwy maskujące do kanałów możemy dobierać dość dowolnie, wobec czego będzie można je dopasować do naszego zamysłu estetycznego w poszczególnych pomieszczeniach. Bardzo ważną zaletą jest tutaj także to, iż mamy możliwość montażu gniazdek i łączników bezpośrednio w samym kanale. W tym celu wystarczy wyciąć fragment maskownicy a następnie na zatrzaskach wsadzić odpowiednie gniazdko lub łącznik elektryczny. Bardzo istotną, jeśli nawet nie najważniejszą zaletą w tym przypadku będzie jednak to, iż przy ewentualnych pracach modernizacyjnych czy też przy naprawach, nie trzeba będzie więcej kuć. Po prostu zdejmujemy maskownicę i mamy dostęp do całej instalacji. Jest to więc rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, które warto wnikliwie przeanalizować. Jest to oczywiście nieco bardziej kosztowne, niż tradycyjny sposób montażu. Jednakże zalety sprawiają, iż warto to dokładnie przemyśleć, bowiem możemy na tym wyjść o wiele lepiej.