leczenie zgagi

Leczenie zgagi.

Efektywne leczenie zgagi to bardzo istotna kwestia, bowiem jest to dolegliwość dość irytująca. W niektórych wręcz przypadkach, może być bardzo szkodliwa dla ogólnego zdrowia naszego organizmu. Czasami nawet może być objawem innych, o wiele poważniejszych dolegliwości. Dlatego też, jeśli zgaga dokucza nam często, warto wybrać się do lekarza. Dzięki temu, będziemy mogli określić przyczyny jej powstawania, oraz ustalić jak prowadzić skuteczne leczenie zgagi, aby osiągnąć zadowalające efekty terapii.

Jak przeprowadzić skuteczne leczenie zgagi?

W pierwszej kolejności, tak jak już wspomnieliśmy, warto wybrać się do lekarza, celem przeprowadzenia odpowiednich badań. Pozwoli nam to wyeliminować ewentualne, poważniejsze dolegliwości, których wynikiem może być pojawiająca się zgaga. Jeśli zgaga jest chorobą sama w sobie, to raczej nie mamy powodu do większych obaw. Skuteczne leczenie zgagi, nie jest ani kosztowne, ani kłopotliwe. Aby jednak zrozumieć, jak skutecznie pozbyć się tej dolegliwości, warto przyjrzeć się dlaczego pojawia się zgaga. Pozwoli nam to unikać pewnych czynności, zachowań, które wywołują to nieprzyjemne uczucie pieczenia w mostku.


Dlaczego mam zgagę?

Zgaga, jest najczęściej powodowana nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku. Jest to specjalny narząd w naszym przełyku, który umożliwia przedostawanie się pokarmu z przełyku do żołądka, ale blokuje przedostawanie się treści żołądkowej w przeciwną stronę. Dzięki temu, wstępnie przetrawiony pokarm, w którym znajdują się kwas solny i pepsyna, czyli silnie drażniące substancje, nie mogą przedostać się do przełyku. Jeśli zaś się przedostaną, będziemy odczuwać pieczenie, bowiem nasz przełyk, w przeciwieństwie do żołądka, nie jest wyściełany błoną ochronną.

Wydostawanie się treści żołądkowej może mieć miejsce w kilku przypadkach. Jeśli wykonamy nagły ruch schylania się, treść żołądkowa może się przelać przez dolny zwieracz przełyku, szczególnie jeśli nie pracuje on idealnie dobrze. Szczególnie w przypadku, kiedy nasz żołądek jest wypełniony w większości płynami, a nie stałym pokarmem. Podobnie może się zdarzać, jeśli żołądek jest przepełniony, a więc w przypadku objadania się.

Dlatego też, najprościej jest unikać zgagi, poprzez nie przejadanie się, oraz nie zapychanie (zalewanie) żołądka samymi płynami. Istotna w zapobieganiu zgagi będzie także aktywność fizyczna, która pozwoli usprawnić pracę dolnego zwieracza przełyku. Aczkolwiek w aktywności tej, należy ograniczyć intensywne schylanie się oraz podnoszenie ciężarów.

Zioła na zgagę.

Bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się także odpowiednio dobrane zioła na zgagę. W niektórych przypadkach będą one nawet lepszym rozwiązaniem niż farmakologiczne leki, dostępne bez recepty. Leki te, mają za zadanie obniżyć kwasowość żołądka, aby cofająca się treść żołądkowa nie prowadziła do podrażnienia przełyku. Podobne efekty, pozwalają nam także osiągnąć odpowiednie zioła. W skład najskuteczniejszych mieszanek wchodzą najczęściej: kwiat rumianku, korzeń lukrecji, korzeń prawoślazu, kwiat nagietka. Są to zioła, które skuteczne łagodzą podrażnienia błony śluzowej żołądka. Dodatkowym składnikiem jest także liść babki lancetowatej, który stymuluje wzrost prozdrowotnej flory bakteryjnej jelit.

Podsumowanie.

Możemy więc prowadzić skutecznie leczenie zgagi, nawet nie korzystając z dostępnych bez recepty leków. Pamiętajmy jednakże, iż w przypadku częstego występowania zgagi, koniecznie musimy udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy dolegliwość nie jest czasem wynikiem poważniejszych chorób.