Realizacja wszelkiego rodzaju prac malarskich wymaga przede wszystkim wiedzy i umiejętności w tej materii. Niemniej jednak bez profesjonalnych narzędzi, nawet najbardziej doświadczony pracownik, za wiele nie zdziała. Trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię prawidłowego doboru narzędzi do poszczególnych zadań. Pędzle malarskie, szczotki oraz wałki, występują w różnych wariantach, z przeznaczeniem do zróżnicowanych zadań. Warto tutaj więc zaopatrzyć się w kompletny zestaw profesjonalnych narzędzi malarskich. Pozwoli to nam bowiem na prawidłową realizację prac tego typu na wysokim poziomie jakościowym. To zaś jest w tym przypadku kwestią zdecydowanie najważniejszą.
Rodzaje narzędzi malarskich i ich przeznaczenie.
Jedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii w tym przypadku jest prawidłowy wybór poszczególnych narzędzi, do konkretnych zadań. Musimy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż narzędzia malarskie występują w bardzo różnorodnych formach, co w dużym zakresie predestynuje je do zróżnicowanych prac. Podstawowy podział narzędzi będzie się przedstawiać następująco:
- Wałki malarskie – przeznaczone do malowania dużych, płaskich powierzchni. Najlepsze są do malowania powierzchni idealnie gładkich, bez jakichkolwiek nierówności i zadziorów. Wałki wykorzystujemy do malowania ścian pokrytych szlifowaną gładzią gipsową czy też do płyt gipsowo-kartonowych.
- Szczotki malarskie – idealne do malowania dużych powierzchni, przy czym, w przeciwieństwie do wałków, będą to powierzchnie nierówne, pełne zadziorów. Idealne do malowania ścian tynkowanych, w tym także starych tynków z dużymi ilościami ubytków. Wyróżniamy tutaj szczotki duże i małe. Te pierwsze do malowania ścian, zaś drugie do mniejszych powierzchni, jak na przykład wnęki okienne i drzwiowe.
- Pędzle malarskie – przeznaczone do prac wykończeniowych. Znajdujemy tutaj dość spory poziom różnorodności pędzli malarskich do wykończeń. Pędzle okrągłe, płaskie, zakrzywione. Każdy z nich będzie dopasowany do konkretnych zadań. Na przykład pędzel zakrzywiony jest idealny do trudno dostępnych powierzchni, na przykład za szafkami czy też kaloryferami.
Posiadając tę podstawową wiedzę, bez problemów powinniśmy umiejętnie dobierać narzędzia malarskie do konkretnych zadań.
Jakość narzędzi malarskich.
Bardzo ważnym aspektem będzie tutaj także kwestia jakości poszczególnych narzędzi. Musimy pamiętać, iż produkcja zestawów pędzli, szczotek oraz wałków malarskich, w przypadku każdego producenta będzie przebiegać nieco inaczej. Każdy wykorzystuje inne technologie i materiały, skutkiem czego narzędzia będą się od siebie różnić. Dla nas najważniejsza będzie tutaj ergonomia eksploatacji, oraz jakość łączenia włosia z trzonkiem. Nie ma przecież nic gorszego jak wypadające z pędzli i szczotek włosie podczas realizacji prac malarskich. Będzie to znacznym utrudnieniem. Za każdym razem należy ręcznie usuwać pozostawione na ścianie włosie, po czym miejsce usunięcia dokładnie zamalować. Wydłuża to znacznie proces malarski, jak również wpływa na poziom irytacji pracownika. Nie ma zaś nic gorszego niż poirytowany narzędziami pracownik.