Wdrożenie w swoim domu jednorodzinnym ogrzewania kanałowego wymaga pewnych nakładów inwestycyjnych, przede wszystkim związanych z samym montażem. Jest to bowiem czynność wymagająca dość precyzyjnego wykucia odpowiednich kanałów w podłogach, aby mogły się w nich zmieścić grzejniki kanałowe. Poza tym trzeba będzie zaopatrzyć się w same grzejniki kanałowe, oraz przerobić nieco instalację grzewczą, aby móc podprowadzić czynnik grzewczy z kotła c.o. do nowych grzejników. Niemniej jednak zalety płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego są na tyle wysokie, iż można w ciągu kilku już sezonów zwrócić sobie poniesione koszty, poprzez zmniejszenie zużycia materiałów opałowych, ale przede wszystkim poprzez podniesienie efektywności grzewczej czy też podniesienie komfortu w domu.
Prawidłowy montaż grzejników kanałowych.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest tutaj prawidłowy montaż grzejników kanałowych, dla których musimy w podłogach przygotować odpowiednie, wycięte kanały. Powinny one być na tyle głębokie, aby schować w środku grzejnik o grubości 10cm, a jego górna maskownica, znajdywała się po nałożeniu na grzejnik, idealnie w płaszczyźnie podłogi. W większości starych budynków nie będzie to większym problemem, jednakże znajdziemy też bez wątpienia budynki o zbyt cienkich podłogach, aby możliwe było wycięcie w nich kanałów. W takich przypadkach trzeba będzie zrezygnować. Aczkolwiek jeśli mamy pod spodem piwnicę, to zawsze można będzie przemyśleć wykonanie jakichkolwiek wzmocnień podłogi, aby jednak otwór na grzejnik nie osłabił struktury podłogi. W przypadku nowych budynków, z reguły ogrzewanie kanałowe będzie z góry zaplanowane w toku projektowania, toteż wszystkie kwestie techniczne będą już opracowane, i nie będziemy mieć konieczności wykonywania jakichkolwiek przeróbek.
Dlaczego warto inwestować w grzejniki kanałowe?
Jest to bardzo istotne pytanie, które powinien zadać sobie każdy inwestor w tym przypadku. Otóż jeśli chodzi o grzejnik kanałowe, to zapewniają nam one nieco lepszy poziom efektywności grzewczej. Podnoszą nam wydajność systemu grzewczego przeciętnie o 15-20%, co w skali roku pozwala poczynić całkiem spore oszczędności. Wzrasta także nasze poczucie komfortu, pomieszczenia szybciej się rozgrzewają, a zużycie materiału opałowego spada. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być wdrożenie tego systemu w domach, w których do tej pory rządziły grzejniki ścienne. Chodzi tutaj o to, iż system grzejników ściennych idealnie nadaje się na przerobienie pod system grzejników kanałowych. Wystarczy lekko przerobić całą instalację, aby podprowadzić rury z czynnikiem grzewczym, do uprzednio wyciętych pod grzejniki, kanałów w podłogach i w zasadzie wszystko będzie działać dokładnie tak, jak trzeba. Trzeba więc przyznać, iż jest to rozwiązaniem korzystnym w wielu kwestiach, toteż inwestycja w grzejniki kanałowe w większości przypadków może się okazać jak najbardziej korzystna dla naszego budynku i nas samych.