Jeśli chcielibyśmy uprawiać Różaneczniki w ogrodzie, trzeba koniecznie zapoznać się z podstawowymi wymaganiami tych niesamowicie estetycznych roślin. Co prawda nie są to jakieś szczególne skomplikowane wymagania. Jednakże ich spełnienie zagwarantuje nam dobre efekty uprawy ogrodowej. Przede wszystkim, musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestie doboru właściwych odmian Różaneczników. Chodzi tutaj o to, iż niestety nie wszystkie z nich, będą w stanie przetrzymać warunki zimowe panujące w naszym kraju. Dlatego też, do nasadzeń ogrodowych, należy wybierać odmiany Różaneczników, które poradzą sobie z dość niskimi zakresami temperatury w okresie zimowym.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skutecznie uprawiać Różaneczniki w ogrodzie?
Przede wszystkim, tak jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie odmiany będą sobie radzić w naszej strefie klimatycznej. Dlatego też, najważniejszą kwestią będzie właściwy wybór odmian do uprawy ogrodowej. W zasadzie, to każda, szanująca się hurtownia z Różanecznikami będzie w stanie wskazać nam takie, które sprawdzą się w nasadzeniach ogrodowych, oraz takie, które musimy uprawiać w donicach, aby mieć możliwość ich schowania na czas zimowy.
Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest także to, aby Różaneczniki w ogrodzie miały stworzone dogodne warunki do wegetacji. W tym celu musimy zadbać o prawidłowy wybór stanowiska nasadzenia, jak również przygotować dobrą mieszankę glebową.
- Stanowisko nasadzenia – powinno być zacienione i osłonięte. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór stanowiska nasadzenia w sąsiedztwie innych, nieco większych roślin ogrodowych, które będą zapewniać cień i osłonę przed nadmierną ekspozycją różaneczników na warunki atmosferyczne. Rośliny te jednak powinny charakteryzować się w miarę możliwości głębokim systemem korzeniowym. Wynika to z faktu tego, iż Różaneczniki mają płytki system, dzięki czemu nie będziemy mieć niepotrzebnych konfliktów.
- Gleba do uprawy – musimy także pamiętać o tym, iż Różaneczniki w ogrodzie, muszą mieć przygotowaną, odpowiednią glebę do uprawy. Najlepsza będzie taka, które będzie charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. W tym celu, można oczywiście kupić gotowe już mieszanki. Można jednak przygotować glebę samemu, co w przypadku większej ilości nasadzeń, jest o wiele bardziej korzystne. W celu samodzielnego przygotowania gleby, należy zadbać o trzy składniki, a są to: kora sosnowa, kompost i kwaśny torf. Mieszamy je w równych proporcjach i w zasadzie wszystko do nasadzenia mamy już gotowe.
Podsumowanie
Można więc powiedzieć, iż aby uprawiać Różaneczniki w ogrodzie, należy się do tego przede wszystkim odpowiednio przygotować. Trzeba zadbać o prawidłowy wybór odmian do uprawy ogrodowej, przygotować glebę oraz wybrać odpowiednie stanowisko nasadzenia. Poza tymi kwestiami, w zasadzie nie będziemy musieli się przejmować jakimikolwiek pracami związanymi z pielęgnacją Różaneczników. Są to rośliny o bardzo niskich wymaganiach w tym zakresie. Wobec tego też, nawet mało doświadczeni ogrodnicy, będą w stanie poradzić sobie z uprawą Różaneczników w przydomowym ogrodzie.