Współcześnie w wielu branżach produkcyjnych, do łączenia ze sobą różnych przedmiotów, wykorzystuje się technologię ich klejenia z zastosowaniem utwardzania spoiny promieniowaniem UV. W tym przypadku wykorzystywane będą odpowiednio dobrane kleje, z reguły jednoskładnikowe. Spoina osiągnięta w ten sposób, zapewnia nam bardzo dobre parametry techniczne. Jest także bezbarwna, co sprawia, iż możemy tego typu technologię klejenia stosować w wielu branżach, tego wymagających. Na przykład w optyce, czy też w produkcji sprzętu medycznego. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii wykorzystania tego typu technologii klejenia w przemyśle.
Zalety korzystania z klejów utwardzanych promieniowaniem UV.
Przede wszystkim, wykorzystanie tej technologii łączenia ze sobą elementów zapewnia nam uzyskanie dobrych parametrów spoiny. Jest ona trwała i stosunkowo stabilna, a co najważniejsze, stosunkowo przystępna cenowo w stosunku do innych technologii klejenia. Poza tym, w przypadku stosowania tej technologii klejenia będziemy mieć do czynienia z dodatkowymi zaletami. Najważniejsze z nich przedstawiają się następująco:
- Bardzo dobre parametry techniczne spoiny
- Bardzo szybki czas utwardzania spoiny – w przypadku niektórych klejów, po oko 10 sekundach naświetlania promieniowaniem UV, będziemy mieć w pełni utwardzoną spoinę.
- Długi czas żywotności kleju – od momentu jego nałożenia na klejone powierzchnie do czasu kiedy konieczne staje się utwardzenia może upłynąć nawet 60 minut. Pozwala nam na to na spokojne przygotowanie większej ilości elementów do jednoczesnego utwardzenia. W tym czasie możemy także dowolnie manewrować klejonymi przedmiotami, w celu ustabilizowania ich w odpowiedniej pozycji.
- Całkiem niska cena, w stosunku do innych technologii klejenia.
- Łatwe wdrożenie technologii klejenia na linie produkcyjne – trzeba jedynie zastosować odpowiednie promienniki UV do utwardzania klejów, mogące utwardzać wiele spoin jednocześnie.
Mamy tutaj więc do czynienia z bardzo dobrymi i korzystnymi cechami charakteryzującymi tę technologię klejenia. Skutkiem tego też, staje się ona wyjątkowo popularna w wielu branżach, jak chociażby wspomnianych optyce, czy też medycynie, ale także w elektronice, elektrotechnice, czy też nawet w motoryzacji. Jest to więc technologia o powszechnym zastosowaniu w przemyśle.
Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania UV.
Aby uzyskać spoinę o dobrych parametrach, trzeba będzie tutaj, tak samo jak w przypadku wielu innych rozwiązań trzeba będzie zadbać o odpowiednie warunki jej wykonania. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o prawidłowe przygotowanie powierzchni klejenia. Musi ona być czysta, sucha, odtłuszczona i pozbawiona wszelkich nierówności. Następnie na tak przygotowanie powierzchnie nakładamy warstwę kleju, oraz łączymy ze sobą klejone przedmioty. Następnie, wykorzystując promiennik UV dla przemysłu, bądź też nawet zwykły, ręczny promiennik UV, utwardzamy spoinę. W zależności od zastosowanego kleju będzie to trwać od 10 do kilkudziesięciu sekund, do pełnego utwardzenia kleju. Jest to niewątpliwie największą zaletą tej technologii klejenia. Możemy bowiem z jej zastosowaniem w szybki i stosunkowo prosty, oraz przystępny cenowo sposób uzyskać trwałe i solidne połączenie dwóch przedmiotów.